Czy Biden i Yellen są po tej samej stronie sporu o regulację kryptowalut?

 16. April 2021      
 Krypto   

Amerykańscy inwestorzy kryptowalutowi przez długi czas byli nękani brakiem wyłącznego organu regulacyjnego dla aktywów cyfrowych. W rzeczywistości był to powszechny zarzut, gdy poprzednia administracja była na stanowisku.

Podczas niedawnego briefingu prasowego Białego Domu

Biorąc pod uwagę skalę hossy na rynku kryptowalut, wiele osób w społeczności chętnie dowie się, w jaki sposób obecna administracja pod przewodnictwem Bidena prawdopodobnie podejdzie do przestrzeni kryptowalutowej.

Podczas niedawnego briefingu prasowego Białego Domu, sekretarz prasowy Jen Psaki została zapytana o stanowisko prezydenta Bidena w sprawie kryptowalut. Unikając pytania, Psaki odpowiedziała, że sekretarz Yellen jest właściwą osobą do rozmowy. To powiedziawszy, dodała,

„Nie sądzę, aby prezydent nie zgadzał się z nią w tej konkretnej kwestii lub w większości“.

Prezydent Biden raz po raz opierał się na opinii i stanowisku Yellen w sprawie kryptowalut, przy czym ta ostatnia w przeszłości często wychodziła w opozycji do tego samego. Ostatnio zwróciła uwagę na to, że nadużywanie kryptowalut jest rosnącym problemem. Nawet podczas swojej kadencji jako przewodnicząca Rezerwy Federalnej, Yellen niechętnie wypowiadała się na temat Bitcoina i otwarcie zauważyła, że „nie jest jego fanką“.

Warto jednak zauważyć, że w swoich ostatnich zeznaniach przedstawiła swoją skłonność do wzmocnienia regulacji, które zapobiegają nielegalnemu wykorzystaniu aktywów cyfrowych, w tym finansowaniu terroryzmu. Podzieliła się również przekonaniem, że kryptowaluty mają potencjał, aby poprawić efektywność systemu finansowego. Powiedziała,

„Myślę, że musimy dokładnie przyjrzeć się temu, jak zachęcać do wykorzystywania ich do legalnej działalności, jednocześnie ograniczając ich wykorzystanie do złych i nielegalnych działań. Jeśli zostanie potwierdzona, zamierzam ściśle współpracować z Zarządem Rezerwy Federalnej i innymi federalnymi organami regulacyjnymi ds. bankowości i papierów wartościowych w zakresie sposobów wdrożenia skutecznych ram regulacyjnych dla tych [kryptowalut] i innych innowacji fintech.“

Również był dość ambiwalentny w stosunku do krajobrazu kryptowalut

Nowy szef SEC, Gary Gensler, również był dość ambiwalentny w stosunku do krajobrazu kryptowalut. Będąc sam weteranem Wall Street, Gensler będzie kierował zespołem prezydenta Bidena ds. „transformacji polityki finansowej“. Wcześniej odnosił się do technologii blockchain jako „analityk zmian“.

Jasność prawna w kwestii kryptowalut powoli okazuje się być potrzebą chwili, zwłaszcza że coraz więcej Amerykanów zaczyna przyjmować cyfrowe aktywa. Ostatnie badanie przeprowadzone przez globalną platformę badań konsumenckich, na przykład, wykazało, że większość Amerykanów wierzy, że kryptowaluta jest bezpieczną opcją inwestycyjną, a jeden na czterech Amerykanów już posiada kryptowaluty.

Ze swojej strony, społeczność kryptowalutowa jest chętna do przekonania administracji Bidena, że jest czymś więcej niż tylko „finansowym przedsięwzięciem przestępczym“.

W niedawnej rozmowie z grupą Fox Business, Kristin Smith, dyrektor wykonawczy Blockchain Association, wiodącego stowarzyszenia handlowego, powiedział,

„Naszym priorytetem numer jeden jest pomoc Yellen w zrozumieniu, że kryptowaluty wykraczają poza finansowanie przedsiębiorstw przestępczych. Chcemy, aby zrozumiała wartość sieci kryptowalutowych“.